NRD Начало
Четвъртък, 28 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата
1102
Тонът на времето

Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата

Искам да върна хората към красотата, да я чувстват отново. Да не се движат шаблонно през природата, както го правят по улиците и магазините. Когато се събудят чувствата от красотата, хората ще станат много по-добри, по-усмихнати, по-полезни на себе си и на тези, които ги заобикалят. Това каза в интервю художникът Георги Лечев, който открива във варненската галерия „Ларго“ изложба „Пътят“

| 27 Ноември 2024, 16:43 ч.
Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата
Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата
Снимка © БТА

Искам да върна хората към красотата, да я чувстват отново. Да не се движат шаблонно през природата, както го правят по улиците и магазините. Когато се събудят чувствата от красотата, хората ще станат много по-добри, по-усмихнати, по-полезни на себе си и на тези, които ги заобикалят.

Актьорите Пламена Гетова и Ириней Константинов участват в дебютния късометражен игрален филм на Емил Спахийски - „Денят, в който тя ще се роди“.

Снимките на продукцията се състояха в София и Искрец и приключиха преди дни, съобщиха от екипа на продукцията.

Филмът е финансиран от Националния филмов център и е по едноименния разказ на Йорданка Белева. 

„Темата е брутална, защото е социална и е посветена на хората, белязани с проклятието на деменцията и сложните им отношения с близките... Но филмът е за любовта, която ни спасява в бедствията на живота“, посочват от екипа. 

Сценаристи са журналистът Емил Спахийски и румънският режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм „Новата година, която така и не дойде" е избран за състезателната секция „Хоризонти" на Международния филмов фестивал във Венеция.

На 17 януари 2025 г. е българската премиера на „Човекът-вълк“, съобщават от „Форум филм“.

След „Невидимият“, продуцентът Джейсън Блум и косъздателят на поредицата „Убийствен пъзел“ – режисьорът Лий Уанел, отново обединяват сили, за да възкресят на големия екран едно от класическите чудовища на „Юнивърсъл“ – човекът-вълк. Вдъхновен от едноименната класика от 1941 г. и множеството продължения и интерпретации през годините, „Човекът-вълк“ разказва оригинална самостоятелна история, която разглежда темата за съзряването, двойствената природа и неконтролируемата агресия на първичните инстинкти.  

„Човекът-вълк“ разказва историята на Блейк (Кристофър Абът) – съпруг и бащ

Министърката на културата на Франция Рашида Дати предложи да се въведе входна такса за посещение на катедралата „Нотр Дам“, когато тя бъде отворена, с цел да се съберат средства за опазване на религиозното наследство на страната, съобщава АП.

Емблематичната катедрала ще отвори своите врати отново през декември - пет години, след като беше опустошена от пожар.

Историческият интериор с високия си таван, сложните витражи и органа от световна класа ще посрещне посетителите отново, пет години след катастрофалния пожар през април 2019 г. Планът на Дати предвижда туристите да плащат такса от 5 евро, която би могла да генерира 75 млн. евро годишно, за да се подпомогне възстановяването на рушащите се религиозни сгради във Франция. Дати вярва, че „Нотр Дам“ може да послужи като модел за усилията на страната за опазване на околната среда.

„В

Деветото издание на летния фестивал „Опера на върховете“ продължава с два спектакъла на „Медея“ от Луиджи Керубини. 

Представлението е адаптация на премиерната за България постановка в театъра на Софийската опера, посветена на 100-годишнината от рождението на Мария Калас и ще се играе за първи път на Белоградчишките скали, каза акад. Пламен Карталов. 

В ролята на Медея публиката ще види солистите Габриела Георгиева и Лилия Кехайова, уточни директорът на Софийската опера и балет.

Българската премиера на изключителната творба на Керубини се състоя на 23 февруари. 

В спектаклите на 9 и 10 август ще се представят Даниел Дамянов и Даниел Острецов - Язон, Стефан Владимиров и Яни Янисис – Креон, Станислава Момекова и Диана Василева - Глауче, Виолета Радомирска и Цвета Сарамбелиева – Нерис.

През първата седмица на фестивала Софийската опера

Синовете на Боб Марли са на турне за първи път след двайсет години, съобщи АП. 

Петимата братя Марли - Зиги, Стивън, Джулиан, Кай-Мани и Деймиън, припомнят наследството на баща си с турнето Marley Brothers: The Legacy Tour.

След повече от две десетилетия синовете на големия изпълнител свирят заедно на една сцена. 

Братята Марли изпълняват около 30 от песните на баща си, сред които и хитове като No Woman, No Cry, Could You Be Loved, Is This Love, Three Little Birds и др.

Турнето с 22 дати започна във Ванкувър и ще приключи в Маями в началото на октомври. 

През февруари 2025 г. се навършват 80 години от рождението на Боб Марли. 

Това каза в интервю художникът Георги Лечев, който открива във варненската галерия „Ларго“ изложба „Пътят“.

С нея той отбелязва 75-годишнината си. На събитието ще бъде представен премиерно двуезичен каталог на автора, издаден от галерията с подкрепа от Фонд „Култура“ на Община Варна.

В изложбата са показани различните периоди от творчеството на Лечев. В едната зала са експонирани творби от абстрактния и синия период, както и най-новите му картини, които са апотеоз на живота, каза галеристката Нели Вълчева.

В другото пространство могат да се видят графики от времето на „Вулкан“.

В тях Лечев е реалистичен в стила си на работа, а понякога провокативен в избора на теми, добави тя и обърна внимание на графиката „Династия“, която според нея дава шокиращ и ужасяващ събирателен образ на функционерите на „зрелия“ социализъм, както и „Резерват“, където се вижда малкият човек от същото време, готов за хляба си да се постави зад бодливата телена ограда и да покрие очите си за реалността.

Двойна лимитирана плоча с колекционерска стойност пуска група „Сигнал“. Тя е със заглавие „Сигнал Symphonic“ и е посветена на 45-годишнината на групата, съобщават от екипа на „Сигнал“.

Плочата се появява цели 38 години след последния им винил. „Завоювали мястото си на класици в българския рок, музикантите съчетават рок енергията с класическия звук на симфоничен оркестър с диригент Димитър Косев и резултатът е уникален концерт-спектакъл в зала 1 на НДК, в края на 2023 г. Именно той се съдържа в двойния винил.

В него са събрани 15 от вечните с посланията и емоцията си песни на група „Сигнал“, между които „Може би“, „Зелени сигнали“, „Съжалявам“, „Любов“, „Между ад и рай“, „Липсваш ми“, „Да те жадувам

Sofia Art Fair е едно изключително значимо събитие за София и съм много щастлив, че то е част от културния календар на столицата. Това каза кметът на София Васил Терзиев на откриването на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair тази вечер.

“Моята надежда е София да бъде все по-важна част в развитието на съвременното изкуство, а и като място все повече творци да излагат своите творби”, каза още кметът на София, който е и патрон на мероприятието. 

“Отваряме нова страница за съвременното изкуство в България. Въобще. Генерално”, каза Радослав Механджийски, организатор на Sofia Art Fair.

Съвременното изкуство е една от най-вълнуващите форми на изказ в наше време. В рамките на изложението ще видите над 70 художника работещи в различни техники и подходи и съм сигурен, че всеки от вас ще намери

Седмото издание на Sofia Impro Fest ще се състои между 25 и 29 септември с участието на най-изявените майстори в жанра от цял свят, съобщават организаторите от „ШиЗи импро театър”.

Тазгодишната тема на фестивала е „Дълбоко потапяне“ (Deep Dive). Участниците ще навлязат в четири различни аспекта на импровизационното изкуство – емоции, тъмнина, игри и физическа изразност. На камерната сцена на театър „Сълза и смях“ ще се изявят както утвърдени международни артисти, така и местни таланти.

„Sofia Improv Fest е едновременно вдъхновяващо и забавно събитие. Ще посрещнем най-забавните импровизационни артисти в света и ще създадем впечатляващи моменти на сцената“, коментират организаторите. Сред звездите е Сюзън Месинг, комик с над 38 години опит, завър

Тазгодишната церемония по въвеждане в Залата на славата на рокендрола, която ще се състои в събота вечер в много отношения подборът на отличените през 2024 г. отразява стремеж на номиниращите "да наваксат".

През тази година ще бъдат въведени Шер, Мери Джей Блайдж, Ози Озбърн, Джими Бъфет, Дион Уоруик, Алексис Корнър. Шер и Мери Джей Блайдж ще представят групата на жените, която, според експерти, остава твърде малка. 

През годините имаше промяна и сега може да видите артисти като "Ръш енд дъ кис", "Ем Си файв" и "Джудас прийст", каза китаристът Том Морело. По думите му той е говорил с Джон Ландау, мениджър на Брус Спрингстийн, бивш критик в сп. "Ролинг стоун" и бивш председател на комисията по номинациите в Залата на славата на рокендрола.

"Казах, че аз и приятелите ми не мислим много за Залата, защото нито една от любимите ни групи не е в нея", спомня си М

„Синелибри“ продължава традицията на галавечерите в чест на отделни култури с фокус върху съвременното европейско кино и литературата, която го насища със смислени послания. Тези изключително вълнуващи и обичани от публиката събития са подкрепени от съответните посолства и културни институти, разказват организаторите на кино-литературния фестивал.

На 11 октомври в кино „Люмиер“ е галавечерта на Испания с премиера на филма „В очакване на Дали“ - комедия, вдъхновена от ексцентричната личност на Салвадор Дали. В рамките на събитието ще бъде отбелязана и 100-годишнината от публикуването на „Манифест на сюрреализма“, на Андре Бретон. Ще цвучат стихове на големите френски поети Пол Елюар и Луи Арагон.

На 13 октомври е прожекцията на „Зорба гъркът“ с

Вълчева припомни, че в годините на „Вулкан“ графиките на Лечев са били сваляни от изложби.

Моите периоди са на теми, свързани с живота и съществуването ни на тази планета в аспекта на човешките отношения или връзките с природата, каза Георги Лечев. „Когато се запаля емоционално по някоя тема, аз доста дълго я преживявам, докато не стане реалност. Когато „узрее“, започвам да импровизирам по нея картини. Щом една тема се изчерпи емоционално, обикновено вече се е появила друга, свързана със средата, от която сме заобиколени. Тогава сменям посоката. Затова имам най-различни периоди със социална, реалистична, абстрактна, природна същност на нещата“, обясни той. По думите му никога в живота си не е рисувал на принципа на фотографията, винаги интерпретира нещо, което е преживял, на платното с маслени бои или в графиката върху метална плоча. 

Емоцията за него е била водеща и при създаването на „Вулкан“. Смята, че художникът е индивидуалност, която не зависи от организация на среда и колектив, както е при театъра или архитектурата. „Събрахме се случайно в тази изоставена фабрика и си направихме ателиета. Това не бе умишлено създадена група, не бе свързано тематично като съзнание, а бе чиста емоция и се получи съжителство и приятелство, което беше много прекрасно. Съжаляваме, че се разделихме, но „Вулкан“ си остана във времето. Там бяхме един център за изкуство и много от хората, които идваха във Варна от Европа, Америка, Япония, бяха много впечатлени, че съществуваме като такава група, както са били импресионистите например. Все пак обаче всеки от нас се занимаваше със свои теми и бяхме много различни в интерпретацията на нещата“, посочи Лечев. 

Той си спомня, че през своя т.нар. „яростен“ период от края на 70-те и началото на 80-те години на ХХ век, той самият не е бил гневен, а по-скоро е усещал, че около него има много яростни хора, които се занимават с излишни, нечовешки неща. Каза, че ги е пресъздал, за да може те да усетят, че има неща, които не са типични за тяхната натура и съществуване. 

Лечев смята, че реализацията му като художник след 1989 г. не е била различна, защото винаги е имало теми, които са му въздействали. Скоро след промените се появяват интерпретациите му върху джаза. Прави графики, свързани с музиката, защото в ателието си слуша джаз. Самият той често свири с устна хармоника и импровизира по изложби. Участва в различни варненски музикални групи. 

Каза, че в работата си редува живописта и графиката. Причината е, че всяка техника за него е свързана с пълна отдаденост. „Аз съм един от малкото художници у нас, които се занимават цял живот с най-сериозната класическа графична техника на метал, а тя изисква много време и това би се отразило на другото. Затова ги разделям. Може един ден пак да се върна към графиката, но сега съм на живопис“, обясни той. 

Темата, която го вълнува в последно време, е свързана със силното емоционално възприемане на природата. „Искам хората да не се движат шаблонно през природата, както го правят по улиците и магазините. Искам да ги върна към красотата, да я чувстват. Да събудя тези сетива, с които се раждаме, а после някаква голяма любов ги притъпява. Когато се събудят чувствата от тази красота, хората ще станат много по-добри, по-усмихнати, по-полезни на себе си и на тези, които ги заобикалят“, смята художникът. 

За него възрастта няма значение, тя е някакви години, които се определят, но човек се ражда млад или стар и така си заминава. Той самият се чувства толкова млад и улисан в заниманията си, в природата. „Важното е човек да може да събира в себе си достатъчно чувства, любов, красота и най-вече светлина, за да може да ги отдава постоянно“, каза той. 

Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 г. във Варна. През 1975 г. завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Заедно със Стоимен Стоилов, Ванко Урумов, Петьо Маринов и Милко Божков превръщат старата фабрика „Вулкан“ в художнически ателиета. Работи в областта на графиката и живописта.

Има над сто самостоятелни изложби в България, Германия, Франция, Швейцария, Холандия, Швеция, Чехия, Португалия, САЩ, Япония, Австралия, Русия, Бразилия, Куба, Чили. Член е на международни журита в специализирани изложби за графика, пожизнен член на Американския биографичен институт в Колорадо, САЩ и на Международния биографичен център в Кеймбридж, Великобритания.

Носител е на награди от Международното биенале на графиката във Варна през 1981, 1983, 1987 г., на Награда „Варна“ (1982), Националната награда за графика на името на Веселин Стайков (1982), Първа награда на Шестата национална изложба в България (1982), Награда от Intergrafik в Берлин (1985), Почетно отличие от Биеналето на графиката във Фридрихщат, Норвегия (1989), Награда от Арт диалог в Париж (1989), Голямата награда на Международното биенале на графиката във Варна (1991), Медал от Международното триенале на графиката в Кайро (1995), Орден „Св. св. Кирил и Методий“ - първа степен, за особени заслуги в сферата на културата и изкуството (2009).

Обявен е за Почетен гражданин на Варна през 2021 г. Негови творби присъстват в колекциите на Националната галерия, Софийска градска художествена галерия и градските галерии във Варна и в Добрич, Националната библиотека в Париж, Художествената галерия в Еслинген, Германия, Музея на изкуството в Прага, Конгресната библиотека във Вашингтон, Фондация „Арт диалог“ в Париж, Музей „Албертина“ във Виена, Националната колекция за изящни изкуства в Париж, Художествената галерия в Бърно.  Живее и работи във Варна.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно днес, 28 ноември, в "Топлоцентрала", съобщават от регионалния център за съвременни изкуства. Автор на ...
Страсбург - столицата на Коледа
Сградите по улиците са окичени с плюшени мечки, гирлянди, дървени шейни. Витрините блестят. Из въздуха се носи аромат на канела. Не случайно наричат Страсбург столицата на Коледа. ...
Ирландия е новата кралица на поп културата
Писателката Сали Руни, актьорът Пол Мескал, пост пънк групата „Фонтейнс Ди Си“ са ирландците, благодарение на които тяхната страна изпъква със своята култура, а през по ...
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година, каза Славил Димитров - диригент и директор на Симфониета - Шумен. Т ...
Юрий Ковачев показва „Трансформации на красотата“ в 51 картини
Изложба на художника Юрий Ковачев, озаглавена „Трансформации на красотата“, ще бъде представена в столичната галерия „Милениум“. Експозицията ще бъде откри ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно днес, 28 ноември, в "Топлоцентрала", съобщават от регионалния център за съвременни изкуства. Автор на ...
Страсбург - столицата на Коледа
Сградите по улиците са окичени с плюшени мечки, гирлянди, дървени шейни. Витрините блестят. Из въздуха се носи аромат на канела. Не случайно наричат Страсбург столицата на Коледа. ...
Ирландия е новата кралица на поп културата
Писателката Сали Руни, актьорът Пол Мескал, пост пънк групата „Фонтейнс Ди Си“ са ирландците, благодарение на които тяхната страна изпъква със своята култура, а през по ...
Живко Петров с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“
Живко Петров трио с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“, във Велико Търново. След появилия се в разгара на пандемията проект Chan ...
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година, каза Славил Димитров - диригент и директор на Симфониета - Шумен. Т ...
Тикер в 10:00 ч.
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно дне ...
Начало Тонът на времето
1102
Тонът на времето

Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата

Искам да върна хората към красотата, да я чувстват отново.Да не се движат шаблонно през природата, както го правят по улиците и магазините.

| 27 Ноември 2024, 16:43 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата
Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата
Снимка © БТА

Искам да върна хората към красотата, да я чувстват отново. Да не се движат шаблонно през природата, както го правят по улиците и магазините. Когато се събудят чувствата от красотата, хората ще станат много по-добри, по-усмихнати, по-полезни на себе си и на тези, които ги заобикалят.

Това каза в интервю художникът Георги Лечев, който открива във варненската галерия „Ларго“ изложба „Пътят“.

Актьорите Пламена Гетова и Ириней Константинов участват в дебютния късометражен игрален филм на Емил Спахийски - „Денят, в който тя ще се роди“.

Снимките на продукцията се състояха в София и Искрец и приключиха преди дни, съобщиха от екипа на продукцията.

Филмът е финансиран от Националния филмов център и е по едноименния разказ на Йорданка Белева. 

„Темата е брутална, защото е социална и е посветена на хората, белязани с проклятието на деменцията и сложните им отношения с близките... Но филмът е за любовта, която ни спасява в бедствията на живота“, посочват от екипа. 

Сценаристи са журналистът Емил Спахийски и румънският режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм „Новата година, която така и не дойде" е избран за състезателната секция „Хоризонти" на Международния филмов фестивал във Венеция.

На 17 януари 2025 г. е българската премиера на „Човекът-вълк“, съобщават от „Форум филм“.

След „Невидимият“, продуцентът Джейсън Блум и косъздателят на поредицата „Убийствен пъзел“ – режисьорът Лий Уанел, отново обединяват сили, за да възкресят на големия екран едно от класическите чудовища на „Юнивърсъл“ – човекът-вълк. Вдъхновен от едноименната класика от 1941 г. и множеството продължения и интерпретации през годините, „Човекът-вълк“ разказва оригинална самостоятелна история, която разглежда темата за съзряването, двойствената природа и неконтролируемата агресия на първичните инстинкти.  

„Човекът-вълк“ разказва историята на Блейк (Кристофър Абът) – съпруг и бащ

Министърката на културата на Франция Рашида Дати предложи да се въведе входна такса за посещение на катедралата „Нотр Дам“, когато тя бъде отворена, с цел да се съберат средства за опазване на религиозното наследство на страната, съобщава АП.

Емблематичната катедрала ще отвори своите врати отново през декември - пет години, след като беше опустошена от пожар.

Историческият интериор с високия си таван, сложните витражи и органа от световна класа ще посрещне посетителите отново, пет години след катастрофалния пожар през април 2019 г. Планът на Дати предвижда туристите да плащат такса от 5 евро, която би могла да генерира 75 млн. евро годишно, за да се подпомогне възстановяването на рушащите се религиозни сгради във Франция. Дати вярва, че „Нотр Дам“ може да послужи като модел за усилията на страната за опазване на околната среда.

„В

Деветото издание на летния фестивал „Опера на върховете“ продължава с два спектакъла на „Медея“ от Луиджи Керубини. 

Представлението е адаптация на премиерната за България постановка в театъра на Софийската опера, посветена на 100-годишнината от рождението на Мария Калас и ще се играе за първи път на Белоградчишките скали, каза акад. Пламен Карталов. 

В ролята на Медея публиката ще види солистите Габриела Георгиева и Лилия Кехайова, уточни директорът на Софийската опера и балет.

Българската премиера на изключителната творба на Керубини се състоя на 23 февруари. 

В спектаклите на 9 и 10 август ще се представят Даниел Дамянов и Даниел Острецов - Язон, Стефан Владимиров и Яни Янисис – Креон, Станислава Момекова и Диана Василева - Глауче, Виолета Радомирска и Цвета Сарамбелиева – Нерис.

През първата седмица на фестивала Софийската опера

Синовете на Боб Марли са на турне за първи път след двайсет години, съобщи АП. 

Петимата братя Марли - Зиги, Стивън, Джулиан, Кай-Мани и Деймиън, припомнят наследството на баща си с турнето Marley Brothers: The Legacy Tour.

След повече от две десетилетия синовете на големия изпълнител свирят заедно на една сцена. 

Братята Марли изпълняват около 30 от песните на баща си, сред които и хитове като No Woman, No Cry, Could You Be Loved, Is This Love, Three Little Birds и др.

Турнето с 22 дати започна във Ванкувър и ще приключи в Маями в началото на октомври. 

През февруари 2025 г. се навършват 80 години от рождението на Боб Марли. 

С нея той отбелязва 75-годишнината си. На събитието ще бъде представен премиерно двуезичен каталог на автора, издаден от галерията с подкрепа от Фонд „Култура“ на Община Варна.

В изложбата са показани различните периоди от творчеството на Лечев. В едната зала са експонирани творби от абстрактния и синия период, както и най-новите му картини, които са апотеоз на живота, каза галеристката Нели Вълчева.

Двойна лимитирана плоча с колекционерска стойност пуска група „Сигнал“. Тя е със заглавие „Сигнал Symphonic“ и е посветена на 45-годишнината на групата, съобщават от екипа на „Сигнал“.

Плочата се появява цели 38 години след последния им винил. „Завоювали мястото си на класици в българския рок, музикантите съчетават рок енергията с класическия звук на симфоничен оркестър с диригент Димитър Косев и резултатът е уникален концерт-спектакъл в зала 1 на НДК, в края на 2023 г. Именно той се съдържа в двойния винил.

В него са събрани 15 от вечните с посланията и емоцията си песни на група „Сигнал“, между които „Може би“, „Зелени сигнали“, „Съжалявам“, „Любов“, „Между ад и рай“, „Липсваш ми“, „Да те жадувам

Sofia Art Fair е едно изключително значимо събитие за София и съм много щастлив, че то е част от културния календар на столицата. Това каза кметът на София Васил Терзиев на откриването на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair тази вечер.

“Моята надежда е София да бъде все по-важна част в развитието на съвременното изкуство, а и като място все повече творци да излагат своите творби”, каза още кметът на София, който е и патрон на мероприятието. 

“Отваряме нова страница за съвременното изкуство в България. Въобще. Генерално”, каза Радослав Механджийски, организатор на Sofia Art Fair.

Съвременното изкуство е една от най-вълнуващите форми на изказ в наше време. В рамките на изложението ще видите над 70 художника работещи в различни техники и подходи и съм сигурен, че всеки от вас ще намери

Седмото издание на Sofia Impro Fest ще се състои между 25 и 29 септември с участието на най-изявените майстори в жанра от цял свят, съобщават организаторите от „ШиЗи импро театър”.

Тазгодишната тема на фестивала е „Дълбоко потапяне“ (Deep Dive). Участниците ще навлязат в четири различни аспекта на импровизационното изкуство – емоции, тъмнина, игри и физическа изразност. На камерната сцена на театър „Сълза и смях“ ще се изявят както утвърдени международни артисти, така и местни таланти.

„Sofia Improv Fest е едновременно вдъхновяващо и забавно събитие. Ще посрещнем най-забавните импровизационни артисти в света и ще създадем впечатляващи моменти на сцената“, коментират организаторите. Сред звездите е Сюзън Месинг, комик с над 38 години опит, завър

Тазгодишната церемония по въвеждане в Залата на славата на рокендрола, която ще се състои в събота вечер в много отношения подборът на отличените през 2024 г. отразява стремеж на номиниращите "да наваксат".

През тази година ще бъдат въведени Шер, Мери Джей Блайдж, Ози Озбърн, Джими Бъфет, Дион Уоруик, Алексис Корнър. Шер и Мери Джей Блайдж ще представят групата на жените, която, според експерти, остава твърде малка. 

През годините имаше промяна и сега може да видите артисти като "Ръш енд дъ кис", "Ем Си файв" и "Джудас прийст", каза китаристът Том Морело. По думите му той е говорил с Джон Ландау, мениджър на Брус Спрингстийн, бивш критик в сп. "Ролинг стоун" и бивш председател на комисията по номинациите в Залата на славата на рокендрола.

"Казах, че аз и приятелите ми не мислим много за Залата, защото нито една от любимите ни групи не е в нея", спомня си М

„Синелибри“ продължава традицията на галавечерите в чест на отделни култури с фокус върху съвременното европейско кино и литературата, която го насища със смислени послания. Тези изключително вълнуващи и обичани от публиката събития са подкрепени от съответните посолства и културни институти, разказват организаторите на кино-литературния фестивал.

На 11 октомври в кино „Люмиер“ е галавечерта на Испания с премиера на филма „В очакване на Дали“ - комедия, вдъхновена от ексцентричната личност на Салвадор Дали. В рамките на събитието ще бъде отбелязана и 100-годишнината от публикуването на „Манифест на сюрреализма“, на Андре Бретон. Ще цвучат стихове на големите френски поети Пол Елюар и Луи Арагон.

На 13 октомври е прожекцията на „Зорба гъркът“ с

В другото пространство могат да се видят графики от времето на „Вулкан“.

В тях Лечев е реалистичен в стила си на работа, а понякога провокативен в избора на теми, добави тя и обърна внимание на графиката „Династия“, която според нея дава шокиращ и ужасяващ събирателен образ на функционерите на „зрелия“ социализъм, както и „Резерват“, където се вижда малкият човек от същото време, готов за хляба си да се постави зад бодливата телена ограда и да покрие очите си за реалността.

Вълчева припомни, че в годините на „Вулкан“ графиките на Лечев са били сваляни от изложби.

Моите периоди са на теми, свързани с живота и съществуването ни на тази планета в аспекта на човешките отношения или връзките с природата, каза Георги Лечев. „Когато се запаля емоционално по някоя тема, аз доста дълго я преживявам, докато не стане реалност. Когато „узрее“, започвам да импровизирам по нея картини. Щом една тема се изчерпи емоционално, обикновено вече се е появила друга, свързана със средата, от която сме заобиколени. Тогава сменям посоката. Затова имам най-различни периоди със социална, реалистична, абстрактна, природна същност на нещата“, обясни той. По думите му никога в живота си не е рисувал на принципа на фотографията, винаги интерпретира нещо, което е преживял, на платното с маслени бои или в графиката върху метална плоча. 

Емоцията за него е била водеща и при създаването на „Вулкан“. Смята, че художникът е индивидуалност, която не зависи от организация на среда и колектив, както е при театъра или архитектурата. „Събрахме се случайно в тази изоставена фабрика и си направихме ателиета. Това не бе умишлено създадена група, не бе свързано тематично като съзнание, а бе чиста емоция и се получи съжителство и приятелство, което беше много прекрасно. Съжаляваме, че се разделихме, но „Вулкан“ си остана във времето. Там бяхме един център за изкуство и много от хората, които идваха във Варна от Европа, Америка, Япония, бяха много впечатлени, че съществуваме като такава група, както са били импресионистите например. Все пак обаче всеки от нас се занимаваше със свои теми и бяхме много различни в интерпретацията на нещата“, посочи Лечев. 

Той си спомня, че през своя т.нар. „яростен“ период от края на 70-те и началото на 80-те години на ХХ век, той самият не е бил гневен, а по-скоро е усещал, че около него има много яростни хора, които се занимават с излишни, нечовешки неща. Каза, че ги е пресъздал, за да може те да усетят, че има неща, които не са типични за тяхната натура и съществуване. 

Лечев смята, че реализацията му като художник след 1989 г. не е била различна, защото винаги е имало теми, които са му въздействали. Скоро след промените се появяват интерпретациите му върху джаза. Прави графики, свързани с музиката, защото в ателието си слуша джаз. Самият той често свири с устна хармоника и импровизира по изложби. Участва в различни варненски музикални групи. 

Каза, че в работата си редува живописта и графиката. Причината е, че всяка техника за него е свързана с пълна отдаденост. „Аз съм един от малкото художници у нас, които се занимават цял живот с най-сериозната класическа графична техника на метал, а тя изисква много време и това би се отразило на другото. Затова ги разделям. Може един ден пак да се върна към графиката, но сега съм на живопис“, обясни той. 

Темата, която го вълнува в последно време, е свързана със силното емоционално възприемане на природата. „Искам хората да не се движат шаблонно през природата, както го правят по улиците и магазините. Искам да ги върна към красотата, да я чувстват. Да събудя тези сетива, с които се раждаме, а после някаква голяма любов ги притъпява. Когато се събудят чувствата от тази красота, хората ще станат много по-добри, по-усмихнати, по-полезни на себе си и на тези, които ги заобикалят“, смята художникът. 

За него възрастта няма значение, тя е някакви години, които се определят, но човек се ражда млад или стар и така си заминава. Той самият се чувства толкова млад и улисан в заниманията си, в природата. „Важното е човек да може да събира в себе си достатъчно чувства, любов, красота и най-вече светлина, за да може да ги отдава постоянно“, каза той. 

Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 г. във Варна. През 1975 г. завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Заедно със Стоимен Стоилов, Ванко Урумов, Петьо Маринов и Милко Божков превръщат старата фабрика „Вулкан“ в художнически ателиета. Работи в областта на графиката и живописта.

Има над сто самостоятелни изложби в България, Германия, Франция, Швейцария, Холандия, Швеция, Чехия, Португалия, САЩ, Япония, Австралия, Русия, Бразилия, Куба, Чили. Член е на международни журита в специализирани изложби за графика, пожизнен член на Американския биографичен институт в Колорадо, САЩ и на Международния биографичен център в Кеймбридж, Великобритания.

Носител е на награди от Международното биенале на графиката във Варна през 1981, 1983, 1987 г., на Награда „Варна“ (1982), Националната награда за графика на името на Веселин Стайков (1982), Първа награда на Шестата национална изложба в България (1982), Награда от Intergrafik в Берлин (1985), Почетно отличие от Биеналето на графиката във Фридрихщат, Норвегия (1989), Награда от Арт диалог в Париж (1989), Голямата награда на Международното биенале на графиката във Варна (1991), Медал от Международното триенале на графиката в Кайро (1995), Орден „Св. св. Кирил и Методий“ - първа степен, за особени заслуги в сферата на културата и изкуството (2009).

Обявен е за Почетен гражданин на Варна през 2021 г. Негови творби присъстват в колекциите на Националната галерия, Софийска градска художествена галерия и градските галерии във Варна и в Добрич, Националната библиотека в Париж, Художествената галерия в Еслинген, Германия, Музея на изкуството в Прага, Конгресната библиотека във Вашингтон, Фондация „Арт диалог“ в Париж, Музей „Албертина“ във Виена, Националната колекция за изящни изкуства в Париж, Художествената галерия в Бърно.  Живее и работи във Варна.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Страсбург - столицата на Коледа
Ирландия е новата кралица на поп културата
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Юрий Ковачев показва „Трансформации на красотата“ в 51 картини
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Тонът на времето
Страсбург - столицата на Коледа
Тонът на времето
Ирландия е новата кралица на поп културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.